Biografia

Muzyk, kompozytor, saksofonista. Wykształcenie muzyczne zdobywał w swoim rodzinnym mieście Warszawie w średniej szkole muzycznej, w klasie klarnetu. Karierę zaczął jednak dużo wcześniej od współpracy z warszawskimi teatrami, Nowy i Syrena. Grał na płycie  "Metropoly" z udziałem m.in. takich  Artystów jak,  Michał Urbaniak czy Krzysztof Ścierański. Od 1987 roku dołączył do nowo powstałej formacji De Mono, z którą współpracował do 2005 roku nagrywając   wszystkie powstałe w tym czasie albumy.  Był kompozytorem m.in. takich przebojów jak :  Zostańmy sami, Twoje ulice, Płomień i współkompozytorem i wykonawcą pozostałych hitów tej grupy.  W międzyczasie w 1995 roku nagrał swój  pierwszy, solowy  album Sax & Sex. Dzięki takim przebojom jak: Budzikom śmierć, Niecierpliwi, Prawie do nieba, płyta Sax & Sex sprzedała się w ilości ponad półtora miliona egzemplarzy, zajmując pierwsze miejsce w sprzedaży pojedynczego albumu  w Europie za rok '96, co zostało skrzętnie  odnotowane w najpoważniejszych europejskich  zestawieniach sprzedaży. Niewątpliwie na sukces tej płyty oprócz kompozycji Roberta miało też wpływ zaproszenie do współpracy Andrzeja Piasecznego.  Wiosną 1996 roku zespół Roberta Chojnackiego wystąpił przed saksofonistką Candy Dulfer w poznańskiej Arenie i katowickim Spodku. Poza koncertami w największych halach w Polsce. Robert był  też wielokrotnie nagradzany. Wśród nich m.in,  zdobytą w roku 1996, nagrodą polskiego przemysłu fonograficznego "Fryderyk"  za album roku.  
W póżniejszym okresie, wraz z Maćkiem Molędą  rozpoczął kolejny etap.  Na płycie Big Beat oprócz niego usłyszeliśmy m.in. Dariusza Kozakiewicza (Breakout, Test, Perfect) oraz ulubioną orkiestrę Roberta  - Sinfonia Varsovia pod Yehudi Menuhinem. W tym wypadku też można mówić o sukcesie komercyjnym, ponieważ krążek sprzedał się wg, oficjalnych danych w liczbie ok. 300.000 tyś. egzemplarzy. To z tego albumu pochodzą takie przeboje jak : I love do bólu, czy Wianek z gwiazd i Kiedy patrzysz na mnie.  W roku 2000, na KFPP w Opolu, Robert otrzymał prestiżową nagrodę dziennikarzy za piosenkę „Zapomnieć” Utwór ten zaśpiewał Tomasz Zabiegałowski. Poza tym kompozycja Roberta „2 Long”, zaśpiewana  przez ,,Piaska,, wzięła udział w Konkursie Eurowizji w 2001r. 
W październiku 2006 roku ukazal się czwarty solowy album - "Saxophonic". W nagraniu płyty wzieli udział tacy wykonawcy jak: Andrzej Piaseczny, Krzysztof Kiliański, Artur Gadowski, Magda Steczkowska, Kuba Badach, Andrzej Lampert, trio Big Stars, Ryszard Rynkowski, Paweł Kukiz oraz Kanadyjka Camille Miller. Pod koniec 2009 roku ukazał się  podwójny album  The Best of - Robert Chojnacki, na którym obok znanych przebojów Roberta znalazły się dwie premierowe kompozycje.
Od 2008 r. do chwili obecnej Robert Chojnacki zaangażowany jest w kilka projektów, które realizuje również za granicą, natomiast w kraju rozpoczął  kolejny, zespołowy  etap pod nazwą ,,Chojnacki &,, W skład tej super grupy, obok Roberta  wchodzą tak znani muzycy jak, Mietek Jurecki, ex basista Budki Suflera, czy  Ryszard Sygitowicz, gitarzysta związany przed laty z zespołem Perfekt. Obok nich dołączyli do składu wyjątkowo utalentowani muzycy mlodego pokolenia. Zespół zaczął już koncertować, a parę tygodni temu wydał swojego pierwszego singla ,, Letnia Noc,, do którego muzykę i słowa napisał Robert. W najbliższych planach znajduje się nagranie płyty z premierowymi utworami.